מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> תכנון לימודים לתואר ראשון >> מבחנים ובחינות קבלה >> הרפורמה בחינוך >> השפעת הרפורמה בחינוך על לימודים אקדמיים

השפעת הרפורמה בחינוך על לימודים אקדמיים

אחד השינויים מרחיקי הלכת של הרפורמה בחינוך שמוביל השר פירון, קשור לבחינות הפסיכומטרי. במסגרת הרפורמה ביצע המרכז הארצי לבחינות והערכה שינויים בתוכנם ובמבנם של מבחנים אלו. מעבר לכך, בעתיד הקרוב הבחינות כבר לא תהיינה תנאי חובה לקבלה במוסדות אקדמיים. שינוי נוסף שיש לתת עליו את הדעת קשור בלימודי דוקטורט.

שינוי במבנה ובתכני בחינת הפסיכומטרי

במסגרת הרפורמה בחינוך משנת 2012, עברה בחינת הפסיכומטרי מספר שינויים במבנה שלה ובתכניה. ראשית, לכל לפרק חשיבה מילולית נוספה כתיבת חיבור, ומעבר לכך חלו שינויים בסוגי השאלות במרבית פרקי הבחינה. שינוי חשוב נוסף מתבטא בהוספת עוד שני ציונים עבור הפרק המילולי והכמותי. השינוי בציוני הפסיכומטרי נועד לאפשר לכל מוסד אקדמי לסנן את מועמדיו בהתאם לדרישות הספציפיות של כל חוג, וכך להפוך את ציוני הבחינה רלוונטיים לתכנים הנלמדים.

קבלה ללימודים באקדמיה בלי פסיכומטרי

בעקבות תפיסות רווחות בקרב הציבור הרחב, סטודנטים, אנשי אקדמיה ועובדי משרד החינוך, עולה לאחרונה שאלת אמינותן ונחיצותן של בחינות הפסיכומטרי, ויכולתן לייצג באמת הצלחה בלימודים אקדמיים. כפועל יוצא מכך, שר החינוך פירון העלה הצעה לבטל את הבחינות הללו כקריטריון חובה ללימודים באקדמיה. גישה זו תסתמך יותר על בחינות הבגרות כתנאי קבלה, והיא אמורה לפתוח את הלימודים הגבוהים בפני קהל רחב ומגוון יותר של אוכלוסיות. באופן מיוחד מדובר באוכלוסיות חלשות כלכלית הגרות בפריפריה, ואינן יכולות להרשות לעצמן לממן את כל הקשור בעלויות בחינות הפסיכומטרי ולימודי ההכנה. יש לציין כי על מנת להתאים את בחינות הבגרות לגישה חדשה זו, גם הן עתידות לעבור שינויים מקיפים. יחד עם זאת, מועמדים שציוני הבגרות שלהם אינם מספקים, עדיין יוכלו לשפר את סיכויי הקבלה בעזרת בחינות פסיכומטרי.

שינוי מסלול לדוקטורט

שינוי נוסף אשר הרפורמה בחינוך מנסה להוביל הינו יצירת מסלול ישיר ומהיר לדוקטורט בחוגי מדעי החברה והרוח. כמו כן, ייפתחו לימודי דוקטורט גם עבור תחומים כמו מוסיקה, אמנות ועיצוב. המסלול הישיר נועד לתלמידים מצטיינים, והוא יתבסס על תוכניות עדכניות המתאימות לסטנדרטים בינלאומיים. מי שיתקבל למסלול זה יזכה בפטור מתשלום שכר לימוד ואף יקבל מלגות קיום. יש לציין כי השינויים נועדו להתקיים באוניברסיטאות ובמכללות כאחד, ולשם כך יוציא המל"ג נוסח דרישות ותנאים עבור אישור מסלול זה במכללות. ואולם, האוניברסיטאות חוששות מהחלת המסלול גם על המכללות ומנסות למנעו, עקב הרצון לשמר את בלעדיותן בתחום. 

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup