מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור

מכללה או אוניברסיטה

כידוע, בישראל קיים שפע מבורך של אפשרויות לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. ואולם, ההיצע הנרחב יוצר לא מעט התלבטויות ואחת המרכזיות שבהן קשורה לבחירה בין מכללה או אוניברסיטה. מערך השיקולים בסוגיה זו מורכב ממספר פרמטרים בסיסיים שחשוב להכירם ולהתחשב בהם.

תחום הלימוד

את מרבית המקצועות המבוקשים כמו משפטים, תקשורת, מנהל עסקים, חשבונאות  ופסיכולוגיה ניתן ללמוד בימינו גם במכללות. יחד עם זאת, עדיין קיימים מספר תחומי לימוד שהינם נחלתן הבלעדית או הכמעט בלעדית של האוניברסיטאות. תחומים  אלו כוללים בין היתר את לימודי הרפואה ומרבית מסלולי מדעי הרוח כמו ספרות ופילוסופיה. מנגד, ישנם תחומי לימוד המוצעים רק או בעיקר על ידי מכללות, כדוגמת לימודי רפואה משלימה או תואר ראשון בביטוח.

תנאי הקבלה

במרבית המכללות תנאי הקבלה יותר קלים וגמישים מאשר באוניברסיטאות, הגשם שבשני סוגי המוסדות נדרשים על פי רוב ציון פסיכומטרי וממוצע ציוני בגרות מלאה. יחד עם זאת, ממוצע הציונים המשוקלל שנדרש במכללות נמוך יותר בדרך כלל מאלו שמבקשות האוניברסיטאות. יתרה מכך, בחלק מהמכללות אף מוכנים לוותר על ציון הפסיכומטרי או על תעודת בגרות מלאה. תנאים נוחים אלו מהווים עבור רבים שיקול עיקרי בהעדפת המכללות, שלא אחת מאפשרות לימודי מקצוע שהיו בלתי אפשריים מבחינתם באוניברסיטה.

רמת לימודים ויוקרה

חשוב לציין שלמרות סטאטוס הלימודים היוקרתי והגבוה של האוניברסיטאות, יש לא מעט מכללות המשתוות אליהן ונעזרות באותם צוותי הוראה ובשיטות לימוד דומות. למעשה, גם מכללה עם תנאי קבלה מקלים יחסית יכולה להציג תכנית לימודים ברמה גבוהה ומאתגרת. יחד עם זאת, רמת הלימוד אינה זהה בין כל המכללות וגם בין האוניברסיטאות, לכן יש לבחון כל מקרה לגופו מבחינת מסלול הלימודים ומאפייני המוסד האקדמי.

תארים מתקדמים

מרבית המכללות מציעות בעיקר לימודי תואר ראשון, כשרק בחלקן ובמקצועות מאוד מסוימים קיימת אפשרות להמשיך ללימודי תואר שני ולא יותר מכך. מנגד, האוניברסיטאות מציעות לתלמידיהן את מרבית רמות וסוגי התארים, לרבות תואר השני ושלישי. לכן, למי שתחום לימודיו דורש גם תואר שני, או מי שמראש יודע כי הוא מעוניין להמשיך לתארים אלו, עדיף לגשת ללימודים באוניברסיטה.

עלויות לימודים

חשוב לדעת כי שכר הלימוד באוניברסיטאות הינו אחיד ולא גבוה יחסית למכללות פרטיות, כאשר ההבדל יכול להיות פי שתיים ואף יותר. מאידך, יש לא מעט מכללות הדורשות שכר לימוד זהה לאוניברסיטה. בכל מקרה, עבור מועמדים רבים מדובר בשיקול משמעותי ומכריע. 

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup