מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור

מוסדות להשכלה גבוהה

עד לפני כמה שנים, מי שרצה ללמוד אל תואר ראשון בישראל היה צריך להתקבל לאחת האוניברסיטאות או לטכניון ולהשלים שם את לימודיו. כיום המצב השתנה מהקצה אל הקצה: בכל פינה קם מוסד להשכלה גבוהה: מכללה אזורית, מכללה פרטית או שלוחה של אוניברסיטה מחו"ל – כולן יכולות להעניק תואר ראשון. בנוסף לכך, מוסדות שהיו פעם מוסדות שהכשירו את תלמידיהם למגמות מקצועיות בלבד, הוכרו כמוסדות להשכלה גבוהה על ידי המועצה להשכלה גבוהה, וגם הם מורשים להעניק תואר ראשון.

אוניברסיטאות

כיום, פועלות בארץ שמונה אוניברסיטאות, אך לא כולן מקבלות תלמידים לתואר ראשון: האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, האוניברסיטה הפתוחה ומכון וויצמן (המיועד לתלמידים מתקדמים בלבד). ייחודה של האוניברסיטה הוא שניתן להתחיל ללמוד בה לתואר ראשון ולהמשיך אחר כך לתארים מתקדמים, בניגוד למוסדות אחרים שמעניקים בדרך כלל תואר ראשון בלבד. כמובן שכל התארים שמציעות האוניברסיטאות מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

תנאי הקבלה לאוניברסיטה בדרך כלל קשים יותר מלמוסדות אחרים, וזאת מכיוון שיותר אנשים רוצים ללמוד באוניברסיטה מבמקומות אחרים. גם בשוק העבודה הביקוש לבוגרי אוניברסיטה גדול יותר מלבעלי תואר ראשון אחרים. למרות המוניטין הטוב של האוניברסיטאות, לימודי תואר ראשון באוניברסיטה אינם יותר קשים או מועילים בהכרח מאלה במוסדות אחרים, אך עדיין השם שלהם טוב יותר.

מכללות טכנולוגיות

המכללות הטכנולוגיות נפתחו כבתי ספר מקצועיים. באותה תקופה, הן העניקו לבוגריהן תעודת הנדסאי ולא תואר ראשון. כיום מקבלים הבוגרים של המכללות הטכנולוגיות תואר ראשון - תעודת B.tech או תואר B.Sc. כשהאחרון נחשב ליוקרתי יותר. שימו לב– יש לא מעט מכללות טכנולוגיות שטוענות שהן מעניקות לבוגריהן תואר ה-B.Sc אף על פי שהמועצה להשכלה גבוהה עדיין לא אישרה כי הן מורשות לעשות כן, או שבימים אלה הן מבקשות אישור לכך מהמועצה. לכן, לפני שאתם נרשמים למכללה טכנולוגית אנו מייעצים לכם לבדוק היטב אם התואר הראשון שאליו אתם רוצים להירשם מוכר כבר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

מכללות אזוריות עצמאיות

רוב המכללות האזוריות היו בתחילת דרכן שלוחה של אוניברסיטה גדולה ומוכרת, ונפתחו כדי לאפשר לתושבי הפריפריה השכלה גבוהה. עם הזמן, הפכו המכללות לעצמאיות וקיבלו את הכרת המועצה להשכלה גבוהה כמוסדות שיכולים להעניק תואר ראשון לבוגריהן. המכללות האזוריות מציעות לסטודנטים מגוון של חוגים ומסלולים לתואר ראשון, לדוגמא המכללה האקדמית וינגייט שמציעה תואר בחינוך גופני, גם כאן חשוב לוודא כי המסלול אליו נרשמתם מאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. 

מכללות פרטיות

בשנות ה-90 היה בארץ ביקוש אדיר ללימודי תואר ראשון במשפטים, במטרה להפוך לעורכי דין עשירים ומפורסמים. אך באותה תקופה רק האוניברסיטאות הורשו להעניק תואר ראשון במשפטים, ומעטים הצליחו לקבל בפסיכומטרי ציון מספק ולעבור את סף הקבלה שלהןכדי להתקבל לחוג המבוקש. על רקע זה קמו המכללות הפרטיות, ששמו להן למטרה להכשיר סטודנטים בעלי אמצעים לעורכי דין. מאז עברו המכללות הפרטיות שינויים רבים, אך בבסיסן הן עדיין מכשירות עורכי דין.

 

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup