מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> השלמת בגרות >> טיפים מתלמידי בגרות >> הטיפ של אלי - לזכור את החומר לבגרות

הטיפ של אלי - לזכור את החומר לבגרות

לא סתם בחינות הבגרות, מכונות "בגרויות". מדובר בשלב מכונן ומשמעותי בחיים המעיד על סיומה של תקופה ארוכה של לימודים ומעבר למסגרת משמעותית אחרת. לכן, ההתייחסות אליכם היא כאל אנשים בוגרים, אשר מבינים את חשיבות הצלחת בחינות אלה על המשך החיים הבוגרים שלכם. כידוע, שיטות למידה יש רבות, ומה שנכון לאחד לא בהכרח יהיה נכון לאחר. על כן, אנסה לאגד בשבילכם מספר עצות וטיפים אוניברסליים כדי שתוכלו להפיק את המירב ולבוא בביטחון מלא לכל בחינת בגרות באשר היא.

לשלוף את המידע מהזיכרון

אני לא אלאה אתכם בפרטים מדעיים מסובכים, אבל חשוב שתדעו שהמוח האנושי מחולק למספר לא מבוטל של סכמות. נסו לדמיין את המוח כמעין ארון עם הרבה מדפים ומגירות, שבתוכן יש תיקיות. בתוך "התיקיות" מצוי כל הידע, מידע ובעצם הזיכרון שלנו, כאשר התיקיות שנמצאות בחלק התחתון של הארון, שאליו קל יותר להגיע, מכילות את הזיכרון לטווח ארוך שלנו. זיכרון מסוג זה הינו איכותי משום שהוא מאפשר לנו לשלוף בזמן קצר מידע אמין ומהימן המתוחזק על ידינו לאורך זמן.

כאמור, כל ההסבר על מדע המוח מוביל למטרה משמעותית אחת והיא הניסיון למקם את המידע שהנכם לומדים לבגרויות בתוך "תיקייה של זיכרון לטווח ארוך". אני לא אשקר לכם, שינון לעיתים קרובות יכול לעשות את העבודה, אבל עדיין מדובר בלקיחת סיכון משום שהסחות דעת שונות בעת הבחינה עצמה יכולות להעיף את התיקייה או את המידע גבוה במעלה הארון. לכן, למה שלא תזכרו את המידע כמו שאתם זוכרים, למשל, מספרי טלפון? הפכו את החומר הלימודי למידע בעל ערך משמעותי ורלוונטי עבורכם, כזה שיאפשר שליפה מידית ממש כמו ידע כללי.

לסדר את החומר לבגרות בראש

תשדלו לא להסתכל על חומר הלימוד כעל אסופה של מילים ומשפטים שנצטברו אצלכם במחברות במשך השנים האחרונות, אלא כסיפורים על אנשים ומקומות בסיטואציות מסוימות בזמן מסוים. את הסיפור של כיפה אדומה כולנו יודעים, אין שום סיבה שלא תדעו לספר ולבטא את הסיפור של דויד וגוליית בבחינה בתנ"ך או את משמעות המחזה הטראגי אנטיגונה בבגרות בספרות.

בנוסף, כדי לחזק את הזיכרון של חומר הלימוד לבגרות ניתן לערוך מעין תוכן עניינים לחומר הנלמד. כלומר, חלקו את חומר הבחינה לנושאים, כאשר לכל נושא הקדישו בין שלוש לחמש נקודות קצרות המסכמות אותו (אם את התורה ניתן לסכם בשלוש מילים, אזי שכל נושא ניתן לסיכום במספר נקודות).   

בהנחה שלמדתם במשך מספר ימים את החומר הנדרש לבחינה, נסו להקדיש את הערב והלילה למנוחה ולשינה טובה לפני בחינת הבגרות. למידה לתוך הלילה לא תוסיף, ואפילו עלולה להזיק ולהגביר את הלחץ. תנו לחומר לשקוע, לחלחל ואז תוכלו לשלוף אותו ביתר קלות על מחברת הבחינה.

אז מה למדנו: מוח, סכמות, ארון, תיקיות, את האמת? זה לא החלק החשוב. מה שחשוב באמת זה שתדעו איך המוח שלכם עובד איך ולמה דברים טריוויאליים נחקקים אצלכם חזק בזיכרון. אז גלו בגרות ואחריות וקודם כל תלמדו את עצמכם. אחר כך הדרך להצלחה בבחינות הבגרות כבר סלולה.

הטיפים שלי להצלחה בבגרויות

 
  • תחילה, נסו לא להילחץ מכמויות החומר שעליכם ללמוד, אתם תתפלאו כמה מידע המוח יכול להכיל.
  • חלקו את החומר לנושאים וכל נושא סכמו במספר נקודות.
  • תשדלו לא לשנן, אלא ללמוד באופן סיפורי את החומר.
  • נסו לנוח ולישון טוב לילה לפני הבחינה.

בהצלחה!

אלי.
 

טיפים נוספים שיעניינו אותך:
 

 

 

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup