מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור

ציוני פסיכומטרי

ציון פסיכומטרי נע בין 200 ל-800 נקודות והוא יחסי לכלל אוכלוסיית הנבחנים, כלומר לכל מי שניגש למבחן באותו מועד אך גם אלה שניגשו אליו בעבר. הציון הפסיכומטרי בנוי בעצם משלושה ציוני ביניים (לכמותי, למילולי ולאנגלית), אשר נעים בין 50 ל-150 נקודות ומרכיבים ציון פסיכומטרי כולל.
 
אם תחברו את סך ציוני הביניים, תראו שלא תגיעו ל-800 נקודות. הסיבה לכך היא שהציון הפסיכומטרי הוא ציון יחסי - כלומר, כל תשובה נכונה תזכה אתכם במספר לא קבוע של נקודות, מספר שמושפע מנבחנים אחרים שפתרו את הבחינה – במועד שלכם ובמועדים קודמים.
 

למה בעצם ציון פסיכומטרי הוא ציון יחסי?

כיוון שכך ניתן ליצור מצב שבקצוות, כלומר, ככל שהציון גבוה או נמוך יותר כך יהיו פחות נבחנים שיקבלו אותו. מכאן שלא משנה מי נבחן, תמיד התפלגות הציונים תישאר כשהיתה. כ-70% מהנבחנים יהיו בטווח האמצע של הציונים, כלומר הציון שלהם בבחינה יהיה בטווח של 540 נקודות. כ-30% מהנבחנים יהיו בטווח העליון של הציונים - מעל ל-600 נקודות וה-5% הנבחנים האחרונים, יקבלו ציון פסיכומטרי של מעל 700 נקודות.
 
כפי שאפשר להבין, חישוב הציונים הפסיכומטרים הוא לא דבר פשוט. ולכן, יכול להיות שתצטרכו להמתין לתוצאות עד 45 ימים מיום המבחן. תוצאות הבחינה הפסיכומטרית, מגיעות באופן אוטומטי לכל האוניברסיטאות. אם אתם מתכננים להרשם למוסדות אחרים, תוכלו לבקש לשלוח את ציון הפסיכומטרי שלכם גם אליהם. הציון הפסיכומטרי ישלח אליכם בדואר רגיל, ואולם תוכלו גם לראותו באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות והערכה. ציוני הפסיכומטרי תקפים  ל-7 שנים ובחלק מהאוניברסיטאות גם לכל החיים.
 

הכל יחסי

משמעותה של שיטת החישוב היחסית של הציון הפסיכומטרי היא שאין ניקוד קבוע עבור תשובות נכונות ולא נכונות. הניקוד הכללי נקבע לאחר שמשווים בין ציוני הפסיכומטרי של כל הנבחנים באותו מועד, וגם לציוני פסיכומטרי שהשיגו המועמדים במועדים קודמים. כלומר, גם אם מועד מסויים היה קשה מהרגיל או קל מהרגיל' הציון הפסיכומטרי לא יושפע מכך, והתפלגות הציונים תשאר כשהיתה.
אם נרצה לתמצת זאת בשפה פשוטה יותר, אפשר לומר כי גם אם אתם שומעים ש"היה מועד ממש קשה" או "כל מי שישבו איתי בכיתה היו גאונים", אל תמהרו לנחש את הציון שתקבלו כי סביר שנתונים אלו לא ישפיע כלל על הציון שלכם.
 
שיטת החישוב היחסית של הציון הפסיכומטרי מתאימה למטרותיו של המבחן, מכיוון שהיא יוצרת מצב שלפיו אחוז מסויים וקבוע מהמועמדים ללימודים אקדמיים מקבל ציוני פסיכומטרי מסויימים. המאפיין היחסי של הפסיכומטרי מאפשר לפקולטות המובילות והמבוקשות בישראל לסנן את המועמדים בדיוק ובקלות יחסית, ולקבל מועמדים בעלי ציון פסיכומטרי מסויים ומעלה על בסיס כמות המקומות הפנויים – המעטים בדרך כלל – שקיימים בהן.
 
aerius saft open aerius

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup