מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> השלמת בגרות >> חדשות בגרות >> התלמידים זונחים את המקצועות ההומניים בבגרות

התלמידים זונחים את המקצועות ההומניים בבגרות

בעשור האחרון הייתה ירידה משמעותית במספר התלמידים הניגשים לבחינות בגרות במקצועות ההומניים. כך מדווח עיתון מעריב. רק 1,632 מבין התלמידים בחינוך הממלכתי ניגשו השנה לבגרות בספרות, לעומת 3,524 תלמידים לפני עשר שנים. הנתונים דומים גם בשאר המקצועות ההומניים: בהיסטוריה ניגשו השנה 377 תלמידים בסך הכל לבגרות ברמת 5 יחידות לימוד, לעומת 949 בשנת 2001, ובתנ"ך נבחנו רק 481, שליש מכמות התלמידים שניגשו לבגרות בתנ"ך לפני עשור.

הסיבה לתופעה היא ככל הנראה הירידה בקרנם של המקצועות ההומניים גם באוניברסיטאות ובחברה בכלל וההעדפה של תלמידים להשקיע במקצועות ריאליים ומדעיים שנחשבים יותר מעשיים למציאת עבודה והכנסה בעתיד.

הרבה בתי הספר בארץ כבר לא מאפשרים לגשת לבגרות בהיסטוריה, בגרות בספרות או בגרות בתנ"ך במתכונת מורחבת. חלקם בגלל הביקוש הנמוך ואי היכולת למלא את הכיתות וחלקם בגלל מתן קדימות לתחומים אחרים, "מעשיים" יותר, כמו מקצועות המדעים והטכנולוגיה. בחלק מהערים יש תיכון אחד בלבד שבו ניתן להרחיב את מקצועות הספרות או ההיסטוריה.

גם ציוני הבגרות בירידה

המצב המידרדר של המקצועות ההומניים בא לידי ביטוי לא רק במיעוט התלמידים שמרחיבים מקצועות אלה, אלא גם בציונים הנמוכים שמקבלים כלל התלמידים שניגשים למקצועות אלה ברמה של 1-2 יחידות לימוד.

על פי נתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת, הציון הממוצע בבגרות בהיסטוריה היה בשנה שעברה 45 -ציון נכשל. גם במקצועות הבעה עברית, אזרחות ותנ"ך היה ממוצע הבגרויות בסביבות 45-49 נקודות. לטענת המורים הסיבה לירידה בציונים היא קיצוץ בשעות ההוראה המוקצות למקצועות ההומניים. בנוסף, מתלוננים המורים כי התלמידים לא מקבלים כלים בסיסיים של קריאה וכתיבה כמו איך לגשת לטקסט ואיך לנסח תשובות בבחינה.

בשנים האחרונות חלה ירידה הדרגתית וקבועה בביקוש למדעי הרוח באוניברסיטאות, ובעקבות התופעה נאלצו האוניברסיטאות להוריד בתקציב, לצמצם את היקף הקורסים המוצעים ואף לסגור חלק מהחוגים. מנתונים המתפרסמים במעריב ניתן לראות כי התופעה גלשה גם לתיכונים, ושכבר בשלב בחירת הבגרויות, התלמידים זונחים את המקצועות ההומניים.

הירידה במספר התלמידים הניגשים לבגרות במקצועות הומניים:

המקצוע 2001 2011
ספרות 3,524 1,632
היסטוריה 949 377
תנ"ך 1,128 481
מקצועות הבגרות ההומניים בירידה

השינוי בחישוב הבונוסים לבגרות שייכנס לתוקפו בשנת הלימודים תשע"ג אמור לדעת משרד החינוך לתת מענה מסוים לירידה של מקצועות בגרות אלו, על ידי הגדלת התגמול הניתן למי שבוחר בהם. כך, מי שיבחר להיבחן ב - 5 יחידות בבגרות בספרות, תנ"ך או היסטוריה (וגם במקצועות ריאליים כמו כימיה, פיזיקה וביולוגיה) יקבל את הבונוס המרבי בתעודת הבגרות - 25 נקודות. לעומת זאת, מי שיבחר מקצועות בחירה אחרים, שאינם משתייכים לקבוצת "מקצועות הליבה", כמו תקשורת, תיאטרון או שפות זרות יקבל את הבונוס המינימלי – 10 נקודות. הדבר עשוי להביא לחיזוק מסוים ב-3 המקצועות האלה, אך לא מבטיח עלייה במספר התלמידים שיפנו למקצועות הומניים.

לקריאת הכתבה שפורסמה ב-NRG

לקריאת הכתבה מ'מעריב'

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup