מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> פסיכומטרי >> חדשות פסיכומטרי >> פסיכומטרי גבוה - שכר גבוה

פסיכומטרי גבוה - שכר גבוה

בוגרי אוניברסיטאות מרוויחים יותר מבוגרי מכללות והשכר של מי שלמד הנדסה או מדעים מדויקים גבוה בהרבה משכרם של בוגרי מדעי החברה והרוח, כך עולה מנתונים חדשים שפרסמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

המחקר שפורסם הוא ראשון מסוגו בישראל, ושופך אור על השתלבותם של בוגרי מוסדות להשכלה גבוהה בשוק העבודה. המחקר עקב אחרי מצב ההעסקה והשכר של בוגרי תואר ראשון שהתחילו את לימודיהם בין השנים 1999-2001, מיום סיום לימודיהם ועד שלוש שנים לאחריו.

פסיכומטרי ושכר

מהמחקר עולה כי מקצועות הלימוד הרווחיים ביותר בשוק העבודה הם מדעי המחשב והנדסה. בוגרי לימודי הנדסה באוניברסיטאות מרוויחים אחרי שלוש שנות ניסיון 17,495 שקל בממוצע, ובוגרי מדעי המחשב מרוויחים כ-18,398 שקל בחודש. בתחתית הרשימה נמצאים בוגרי מדעי הרוח, ששכרם אחרי שלוש שנים הוא 7,035 שקל בחודש, ובוגרי מקצועות החינוך וההוראה שמרוויחים 6,486 בחודש. 

בכל המקצועות שנבדקו הייתה עלייה בשכר בשלוש השנים מסיום הלימודים, אך קצב עליית השכר שונה מאוד בין בוגרי תחומים שונים, החל בעלייה של 20% בשלוש שנים בקרב בוגרי חינוך והכשרה להוראה ועד ל 60%-ויותר בקרב בוגרי מדעי המחשב, הנדסה ופיזיקה.

באופן כללי שכרם של בוגרי אוניברסיטאות גבוה יותר משל בוגרי מכללות, למעט במקצועות מסוימים, שבהם היה לבוגרי מכללות יתרון: ניהול ועסקים, משפטים ומקצועות עזר רפואיים.

עם פסיכומטרי גבוה מרוויחים יותר

המחקר בדק גם מה הקשר בין ציוני פסיכומטרי לשכר, והוא גילה שבעיקר במקצועות ההנדסה ומדעי המחשב - יש קשר הדוק בין שני הדברים. בוגרים של מקצועות אלה בעלי ציון פסיכומטרי נמוך (בין 350-200 ) השתכרו כמחצית משכרם של בעלי ציון פסיכומטרי גבוה ( 800-651 ). כך למשל בוגר מדעי המחשב עם ציון פסיכומטרי נמוך מרוויח 6,012 שקלים לחודש, בעוד בוגר עם ציון פסיכומטרי גבוה מרוויח 11,959 שקלים. בוגר הנדסה עם ציון 

פסיכומטרי נמוך מ-350 הרוויח 6,394 ואילו בוגר עם ציון הגבוה מ-650 הרוויח 11,816 שקלים חודש.

בנוסף, נמצא קשר חיובי בכל תחומי הלימוד בין הציון הפסיכומטרי לבין קצב גידול השכר: ככל שהציון גבוה יותר, כך קצב גידול שכר הבוגרים מהיר יותר. משמעות הנתונים היא שהמבחן הפסיכומטרי. הנתונים הללו יכולים לחזק את ההערכה שציון הפסיכומטרי יכול לחזות הצלחה לא רק בלימודים, אלא גם בשוק העבודה לאחר מכן.

נתון מעניין נוסף שקשור בפסיכומטרי הוא שבעלי ציון פסיכומטרי גבוה סיימו את לימודיהם תוך זמן קצר יותר מחבריהם בעלי פסיכומטרי נמוך. בוגרים שסיימו את לימודיהם תוך פרק זמן של עד 3 שנים מהזמן התקני היו בעלי ציון פסיכומטרי של 584, לעומת בוגרים שסיימו את לימודיהם תוך זמן ארוך יותר (562 בפסיכומטרי) או לא סיימו את לימודיהם בכלל (554 בפסיכומטרי). בנוסף, בקרב התלמידים שסיימו את לימודיהם והמשיכו לתארים מתקדמים היה ציון הפסיכומטרי גבוה יותר - 614. 

בישראל הסטודנטים יותר זקנים

במקביל, ערך ה-OECD (ארגון המדינות המתפותחות) סקר שמגלה כי מספר הפונים להשכלה גבוהה עולה בשנים האחרונות. בעשור האחרון נרשם זינוק של 23% בשיעור הצעירים המבקשים להשיג תואר אקדמי. בשנת 2000 שיעור מבקשי ההשכלה הגבוהה היא 48%, בשנת 2010 הוא עלה ל-60%. מדובר בשיעור גבוה ביחס למדינות אחרות באירופה ובעולם המפותח. 

הסטודנטים בישראל לא רק רבים, הם גם מבוגרים ביחס לעמיתיהם בעולם. בגלל השירות הצבאי הגיל החציוני של שבו מתחילים הסטודנטים את לימודיהם בישראל הוא 23.7, זאת לעומת הגיל החציוני להתחלת לימודים באירופה - שעומד על 20.5.

לקריאה נוספת:

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup