מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> פסיכומטרי >> מידע כללי על הפסיכומטרי

מידע כללי על הפסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי הראשון בישראל נערך בשנת 1981. עד אז, כל אוניברסיטה, ולעיתים אף כל מחלקה או חוג, ערכו מבחנים משלהם למועמדים (באותם ימים המכללות לא הורשו להעניק תואר ראשון). בשנת 1981, כשבאקדמיה הגיעו למסקנה, ששיטה זו מסובכת ומסורבלת מדי ומקשה הן על האוניברסיטאות והן על המועמדים הם החליטו לערוך מבחן המשותף לכל האוניברסיטאות בישראל. מאז, המבחן הפסיכומטרי, או כמו שרבים מכנים אותו: "פסיכומטרי", משמש ככלי המיון הרשמי של האוניברסיטאות בישראל ומוכר על ידי רוב המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. 

המבחן הפסיכומטרי נכתב ונבדק על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה שממוקם באוניברסיטה העברית בירושלים. המבחן מחולק לשמונה פרקים בשלושה תחומים – כמותי, מילולי ואנגלית. הזמן בבחינה מדוד ולכל פרק מוקצבות 20 דקות. רוב השאלות במבחן הפסיכומטרי הן שאלות אמריקאיות (שאלות רבות ברירה), שלהן ארבע אפשרויות בחירה, למעט מטלת החיבור שבה מתבקשים הנבחנים לכתוב חיבור של 25-50 שורות. בפסיכומטרי לא מורידים נקודות על שגיאות, ורק תשובה נכונה מזכה בנקודות. לכן, בכל מקרה נקפיד לענות על כל השאלות גם אם איננו בטוחים בתשובה הנכונה.
 

מטרת הפסיכומטרי

על פי פרסומי המרכז הארצי לבחינות והערכה, מטרת המבחן הפסיכומטרי היא למיין באופן אחיד את המועמדים למוסדות ההשכלה הגבוהה. ואכן, מחקרים שנערכו בתחום מחזקים את נחיצות הבחינה בשל כושר החיזוי המדויק שלה: לרוב, נבחנים שקיבלו ציון גבוה בבחינה הצליחו יותר בלימודיהם מאשר נבחנים שקיבלו ציון נמוך בבחינה.

יתרונה הגדול של הבחינה הפסיכומטרית הוא האפשרות לדרג בסולם הערכה אחיד את כל המועמדים לתואר. בנוסף, בהיותה מתורגמת לכמה שפות, הבחינה מעניקה הזדמנות שווה גם למועמדים ששפתם אינה עברית או שאין להם תעודת בגרות ישראלית. ולא פחות חשוב, בהשוואה לאמצעי מיון אחרים המבחן הפסיכומטרי מושפע פחות מן הרקע של המועמדים השונים או ממשתנים סובייקטיביים אחרים ומעניק הזדמנות שנייה לאוכלוסיות בעלות פוטנציאל, שלא יכלו לממש את מלוא יכולתן בזמן הלימודים התיכוניים.

כדי להתקבל לחוג או למסלול מסויים, ציון פסיכומטרי לא מספיק - המוסדות להשכלה גבוהה משקללים את  ציוני הפסיכומטרי עם ציוני הבגרות, ועל פי התוצאה מחליטים מי מהמועמדים יוכל להתקבל ללימודי תואר ראשון. משום כך, בנוסף לציון פסיכומטרי גבוה, גם ציוני הבגרויות חשובים לא פחות. ולכן, אחרי שהחלטתם מה אתם רוצים ללמוד, חשבו האם לא כדאי לכם גם לשפר בגרויות כדי להצליח להתקבל ביתר קלות לחוג המבוקש.

בעמודים הבאים תוכלו למצוא את כל מה שרציתם לדעת על הפסיכומטרי, על מבנה המבחן ועל השינויים האחרונים שבוצעו בבחינה בעקבות הרפורמה בפסיכומטרי. אחרי שהתרשמתם, פנו אלינו ותנו לנו לעניין אתכם בקורס פסיכומטרי שיכשיר אתכם לעבור את הבחינה בהצלחה ולקבל את הציון שאתם צריכים.

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

aerius saft link aerius

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup