מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור
דף הבית >> השלמת בגרות >> בגרות - מידע כללי >> אקסטרני, אינטרני, ומה שביניהם

אקסטרני, אינטרני, ומה שביניהם

אז מה זה בכלל אקסטרני, ומי נחשב לתלמיד אינטרני? והאם תעודת בגרות של נבחן אינטרני שווה יותר מתעודת בגרות של נבחן אקסטרני?
ההבדל בין אינטרני לאקסטרני מתמצה בשאלה הטכנית – איזו רשות אחראית על התלמיד. תלמידים אינטרניים מצויים תחת אחריות בית הספר שבו הם לומדים, ואילו תלמיד אקסטרני משתייך לשלוחה לתלמידים אקסטרניים של משרד החינוך. מידע על נהלי ההרשמה ורשימה של השלוחות האקסטרניות תוכלו למצוא כאן.

האם לומדים דברים אחרים במסלול האקסטרני?

הדרישות מנבחנים אקסטרניים נבדלות במקצת מהדרישות מנבחנים אינטרניים. למשל, כבר כמה שנים מונהגת במסלול האקסטרני מתכונת חדשה בהבעה עברית, ורק עתה עוברים התלמידים האינטרניים למתכונת זו. מלבד זאת, מקצועות מסויימים סגורים בפני התלמידים האקסטרניים, מכיוון שהם דורשים מסגרת בית-ספרית. דוגמא לכך הוא מקצוע הביולוגיה בהיקף חמש יחידות, שמחייב עבודת מחקר במסגרת תיכונית. הבדל נוסף בין שני המסלולים הוא שהנבחנים האקסטרניים ניגשים למבחנים ארציים בלבד ("מקצועות חיצוניים"), בניגוד לנבחנים האינטרניים.

אף על פי שהדרישות בשני המסלולים שונות מעט, זכרו שאחרי הכול תעודת בגרות נשארת תעודת בגרות, ומוסדות להשכלה גבוהה לא מתייחסות לשאלה אם הייתם אקסטרניים או אינטרניים. 

אם אני רוצה להשלים בגרות, אני נחשב לנבחן אקסטרני?

אם לא סיימת 12 שנות לימוד בבית ספר, או שסיימת ולא ניגשת לאף בחינת בגרות, אינך משוייך כבר לבית הספר שלך. כשתרצה להשלים תעודת בגרות, תצטרך להיות נבחן אקסטרני – כלומר תחת אחריות השלוחה האקסטרנית של משרד החינוך. לעומת זאת, אם סיימת 12 שנות לימוד וניגשת אל בחינת בגרות כלשהי, אתה עדיין משוייך לבית הספר שלך. מסיבה זו, אם תרצה לשפר את ציוני הבגרות שלכם תצטרך להירשם ולהבחן בבית הספר שבו למדת.

ומה אם אני לא רוצה להבחן לבגרות בתיכון שבו למדתי? 

אם אתם זכאים לתעודת בגרות אבל לא רוצים להבחן בשנית בבית ספר התיכון שבו למדתם, או שאתם רוצים להיבחן במתכונת אחרת מזו שהייתה נהוגה בתיכון שלכם, אולי פתיחת "תיק משפר ציון" בשלוחה האקסטרנית של משרד החינוך היא התשובה בשבילכם. אפשרות זו מאפשרת לנבחנים הזכאים לתעודת בגרות להישאר רשומים כנבחנים אינטרניים, אך במקצועות שייבחרו ישתייכו לשלוחה האקסטרנית ויטופלו על ידה.

לעומת זאת, אם אינכם זכאים לתעודת בגרות ותרצו לגשת לבגרות מסויימת במקום אחר, תיחשבו כנבחנים אקסטרניים. חשבו היטב לפני שתיגשו במצב זה אל משרד החינוך, משום שיכול להיות שבית הספר שלכם הנהיג מתכונת מיוחדת של בגרות, ויכול להיות שאם תהפכו לאקסטרנים, תצטרכו להשלים בגרויות שלא הייתם צריכים להבחן בהן מלכתחילה. 

מתי והאם שווה לי להפוך לתלמיד אקסטרני?

לפעמים דווקא שווה להפוך לתלמיד אקסטרני, אך חשוב לשקול זאת בכובד ראש. מלבד זאת, לא ניתן להפוך לתלמיד אקסטרני אם אתם זכאים כבר לבגרות. באופן עקרוני, חשוב שתבדקו אם אתם לא זכאים לתעודת בגרות בגלל דרישות בית הספר או משרד החינוך. כלומר, מילאתם את חובותיכם מבחינת משרד החינוך, אך לא עניתם על דרישות בית הספר במלואן ולכן אתם לא זכאים לתעודת בגרות אם זה המצב שלכם, שווה לשקול מעבר לנבחן אקסטרני. לדוגמא, יכול להיות שבית הספר שלכם דורש בגרות בצרפתית, שאליה לא ניגשתם אך בידיכם ציונים בכל שאר המקצועות. המרה לתיק אקסטרני במקרה כזה תוכל לעזור לכם לקבל זכאות לבגרות. בלחמן נשמח לייעץ לכם בכל הקשור לשאלות אקסטרני ואינטרני. 

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup