מתעניין בבגרות או בפסיכומטרי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

שם מלא: * טלפון: *
סגור

איך מחליטים מה ללמוד?

זהו, אתם כבר בשלב שצריכים להחליט לאן מועדות פניכם. סיימתם תיכון, צבא, ואולי אפילו יצאתם לטייל בדרום אמריקה או המזרח, ועכשיו הגיעה השאלה הגדולה – ומה עכשיו? יש סיכוי טוב שגם אחרים, האנשים הקרובים אליכם – הורים, משפחה וחברים – לוחצים עליכם להחליט כבר מה ללמוד, ואיפה. אבל יש רק בעיה אחת – אין לכם שמץ של מושג ואתם גם לא כל כך יודעים לאן לפנות...

שורות אלה נכתבו בדיוק בשבילכם - באתר של לחמן תוכלו למצוא כל מיני עצות שיוכלו להכווין אתכם ולעזור לכם במקום זה בחייכם. תוכלו לקרוא כאן איךבוחרים מה ללמוד – לימודים הומאניים או "מקצוע"? ולא פחות חשוב - איפה ללמוד? מכללה או אוניברסיטה?מה זה בעצם "ריפוי בעיסוק" ועוד תשובות לשאלות שאיתן אתם בוודאי מתמודדים כיום. "ייעוץ לימודים" באתר של לחמן נוצר על מנת להכווין אתכם ולתת לכם גיבוי בזמן קריטי לחייכם.

ייעוץ הלימודים

תפקידו של ייעוץ לימודים העוסק בשאלה "מה ללמוד" הוא לעזור לכם להחליט אם ללכת אל תחום ידע מסוים או מקצוע זה או אחר. למעשה, זו השאלה הראשונה שעליה תצטרכו לענות. ברגע שתבינו לאן פניכם מועדות, יהיה לכם הרבה יותר קל להמשיך ולבחור גם  מכיוון שברגע שתגיעו להחלטה, תוכלו להמשיך אל השלבים הבאים בבחירת המקצוע. 

השלב הבא הוא להיעזר בייעוץ לימודים מסוג אחר. ייעוץ לימודים זה יבחן את הנתונים שלכם ואת דרישות המוסד ללימודים גבוהים שבו אתם רוצים ללמוד, ויראה מה תצטרכו לעשות על מנת להתקבל למסלול שבחרתם – אולי עליכם לשפר בגרות זו או אחרת, או להוציא ציון מסויים בפסיכומטרי כדי להתקבל. מובן שמרגע שהחלטתם על כיוון, הדרך תהיה פשוטה וברורה יותר. כדי להתקדם בשלב זה אתם יכולים להיעזר במערכת הייעוץ של מוסדות להשכלה גבוהה שמציעים את המסלול שבו בחרתם או אף לראות בעצמכם את רף הקבלה לחוג המבוקש במוסדות הלימוד המציעים אותו. במסגרת בירורים אלה ראו כמה אתם צריכים להשיג במבחן הפסיכומטרי על מנת להתקבל, ושקלו אם לא שווה לכם להבחן שנית גם במקצועות מסוימים בבגרות. 

איך מחליטים מה ללמוד?

היום זה כמעט ברור מאליו שכולם צריכים ללכת ללמוד תואר ראשון, אבל לא כל כך ברור איך מחליטים מה ללמוד. יש כאלה שיודעים מגיל אפס שהם היו רוצים להיות רופאים, ואז פתאום מתברר להם שאולי זה לא כל כך מתאים להם; יש כאלה שאף פעם לא היה ברור להם במה הם רוצים לעסוק ולכן כל מבחר המקצועות מבלבל אותם יתר על המידה. אז איך בעצם בוחרים מה ללמוד? ראשית, נסו להתפכח מאשליות ומרדיפה אחרי איזשהו "מקצוע מושלם, שמתאים לי מכל בחינה שהיא". זכרו שבעולם אין כזה דבר "מושלם", ולצערנו לכל תחום לימודים של תואר ראשון ומקצוע יש יתרונות ולצידם חסרונות.

אז למה צריך ללמוד בכלל?

בישראל של היום, ובעצם כמעט בכל העולם, ברור מאליו שכולם צריכים ללמוד, ואין זה משנה אם מדובר בלימודי תעודה או בתואר ראשון. אדם חסר השכלה גבוהה נחשב בעיני החברה לנחות מאקדמאי ומשכיל, אף על פי שאין לכך קשר הכרחי למציאות. חשוב שתדעו שהרבה אנשים מתחילים ללמוד כי "ככה צריך", אבל מי שמתחיל ללמוד רק בגלל השפעת הסביבה, עלול למצוא עצמו מתוסכל מאוד.זאת, משום שהוא לא לומד מתוך הבנה או רצון אלא משום שהוא "צריך" תואר ראשון. יכול להיות שאחר כך הוא לא ישתמש בתואר זה או רק המחשבה על עיסוק בתחום יגרמו לו לחלחלה, אז לא חבל על הזמן? 

יש גם לא מעט אנשים שבוחרים להתחיל ללמוד באוניברסיטה כי הם חושבים שכך יצליחו לעשות כסף. הם יוצאים מנקודת ההנחה שככל שהאדם יהיה משכיל יותר הוא ירוויח יותר - ההשכלה בשבילם היא האמצעי ולא המטרה, והם צוברים תארים כאילו זה מה שיוביל אותם לעושר הנכסף. גם דעה זו בעייתית קמעה, משום שבשוק יש לא מעט אנשים מצליחים חסרי תואר ראשון, ולא פחות בעלי תואר שני ושלישי שלא מצליחים לגמור את החודש.

יכול להיות שכאשר אתם עושים רשימה של מקצועות שאתם יכולים ללמוד, יהיו שני סוגי מקצועות – האחד, יהיה רווחי יותר ואילו השני – מעניין יותר. כל תחום כזה יוביל אתכם למקום אחר לגמרי. בנקודה זו אנו ממליצים לראות כיצד תוכלו לשלב בין השניים: אולי יש איזה מקצוע המשלב בין העולמות?

אם אתם מתחבטים שוב ושוב בשאלת ה-"מה ללמוד" יכול להיות שתעדיפו לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר, עד שתרגישו שאתם מוכנים להתמודד עם "העולם". אין פסול בלקחת את הזמן ולחשוב על הדברים כמו שצריך, אבל זכרו שדחייה ממושכת מדי לא תוביל אתכם לשום מקום, ושאלת מיליון הדולר - מה ללמוד - לא תיעלם מעצמה. נסו לתפוס את עצמכם, לחשוב באופן מושכל לאן מועדות פניכם, ופשוט להחליט.

כשאתם חושבים מה ללמוד ספרו לעצמכם מה חשוב לכם בעבודה – האם אתם מסוג הטיפוסים שטובים בעמידה מול קהל? או אולי אתם אוהבים יותר עבודה מול מחשב, בלי בלבולי מוח מהסביבה? רשמו כמה וכמה מקצועות פוטנציאלים וחשבו אילו יכולים לענות על צרכיכם בצורה הטובה ביותר. אחרי שתבינו במה אתם רוצים לעסוק, הכל יהיה פשוט יותר. אז תוכלו להבין מה ללמוד כדי להגיע ליעדכם ומה הם דרישות הסף בתחום שאותו בחרתם.

תנו לנו לתת לכם עצה נוספת

התעלמו עד כמה שאפשר מ"רשימות המקצועות המבוקשים" המופיעים מדי פעם בעיתונים. לא רק שהרשימות האלה לא אומרות אם מקצוע כזה או אחר מתאים לכם, אלא הם גם לא אומרות כלום על העתיד, כלומר כשתסיימו את התואר הראשון שלכם. האם בעוד שלוש-ארבע שנים המעסיקים יחכו לבוגרים הטריים של המקצועות האלה בזרועות פתוחות? אין לדעת, ולכן אין לסמוך על כך ולהחליט על פי זה מה ללמוד.

ואם החלטתי מה ללמוד בתחום מסויים לתואר ראשון והבנתי שעשיתי טעות?

קודם כל, לא קרה שום אסון. אם תסתכלו סביבכם תגלו שלא מעט אנשים החליטו לעסוק בתחום מסוים בגילי העשרים שלהם, אך השנים והניסיון הוביל אותם למקומות אחרים. אם אתם עדיין לומדים תוכלו עדיין לשנות את המסלול. זה אמנם לא מומלץ בגלל הפסד זמן וכסף, אבל האופציה קיימת. אולי עצם קיום האפשרות לשנות את המסלול תקל עליכם לבחור מסלול מקצועי.

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

רוצה לקבל המלצה
לקורס שהכי מתאים לך?

שם מלא: *
טלפון: *
אני מאשר קבלת הצעות והטבות בטלפון או SMS

או השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם מלא: *
טלפון: *
תחום:
אני מאשר קבלת הצעות והטבות
בטלפון או SMS

מבזקי בגרות ופסיכומטרי

בניית אתרים tmgroup